1. Jak przygotować się na sesję rodzinną? Co założyć, żebyśmy wyglądali dobrze na wspólnych zdjęciach?poradnik sesja rodzinna

Specjalnie dla Was przygotowałam artykuł, w którym wypunktowałam aż 15 porad związanych z tym jak ubrać się na sesję fotograficzną. Zapoznajcie się z tymi radami – może jakaś okaże się przydatna.

2. Pomysły na sesję rodzinną? Jakie przygotować gadżety?

Marka Siwko Family ma takie hasło – Naturalna Fotografia Rodzinna – więc staram się być jak najbardziej wierna temu przesłaniu. Skoro robię naturalne zdjęcia to znaczy nie tylko, że wykorzystuję naturalne światło, ale także staram się w miarę możliwości jak najmniej ingerować w sesję. Brzmi dziwnie? Wyobrażaliście sobie zawsze, że to fotograf przygotowuje cały scenariusz i aranżację sesji? Być może wielu tak właśnie robi. Ja uważam jednak, że im mniej mnie samej będzie na zdjęciach tym bardziej te zdjęcia będą naturalne.

Co to tak naprawdę znaczy i jaki ma związek z gadżetami i pomysłami na sesję?

Jeśli marzycie o gadżetach i dodatkach do sesji (np. zawsze chcieliście mieć zdjęcie z balonami albo podczas gry w kometkę) to nic nie stoi na przeszkodzie żebyście takie zdjęcia mieli. Przygotujcie więc swoje wymarzone elementy i gwarantuję Wam, że na pewno uda nam się wpleść je w plan sesji. Nie chciałabym jednak, żebyście reżyserowali całą scenografię 😉 ponieważ pamiętajcie – najważniejsi na sesji jesteście dla mnie Wy, Wasze emocje i interakcje, które zależą w dużej mierze od dynamiki sesji – musicie się jej po prostu poddać, bez wcześniejszych zaplanowanych oczekiwań 🙂

Jaki sens miałoby w tej sytuacji proponowanie Wam jakiś dodatków? Jeśli przyniosłabym kolorowe parasolki i dała dzieciom do zabawy może i wyglądałoby to barwnie i radośnie, ale jaki związek miałoby to z Wami i Waszymi dziećmi? Taka sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej jeśli na przykład to Wy sami weźmiecie te parasolki ze sobą na sesję, ponieważ… Wasze dzieci i cała rodzina posiada w domu gigantyczną kolekcję parasoli i zbieranie ich to Wasza wspólna pasja 🙂

Według mnie gadżety i dodatki do zdjęć mają sens wtedy i tylko wtedy jeśli są – Wasze! Opowiadają wtedy jakąś historię, albo spełniają Wasze marzenia. W innym przypadku nie ma to sensu i odbiega najdalej jak tylko może w moim rozumieniu od idei naturalnych zdjęć jakie dla Was robię.

Plan sesji?

Staram się, by moje sesje były wyjątkowe. Wyjątkowe są zawsze z tego względu, że to właśnie Wy stajecie przed moim obiektywem. Mam zwykle w głowie plan sesji, a to znaczy, że czasami Wasze gadżety będę chciała użyć np. dopiero na końcu zaplanowanych zdjęć, chyba, że uznam je jako pasujące do istniejącego planu.

3. Miejsce sesji, czyli gdzie zrobić sobie sesję rodzinną?

Idealną sytuacją dla mnie jest taka kiedy to wy proponujecie jakieś miejsce. Dlaczego? Z podobnych względów, o których pisałam w punkcie #2. Lubię jak na sesji czujecie się swobodnie 🙂 Miejsce Wam znane, gdzie lubicie wspólnie przebywać, chodzić na spacery itp. gwarantuje, że poczujecie się pewnie. Będziecie też bardziej naturalni.

Ale my nie mamy pomysłu na miejsce. Nie przejmujcie się. Musimy wtedy ustalić tylko jakie klimaty najbardziej Wam odpowiadają, gdzie lubicie spędzać wolny czas i czy nie straszne Wam spacery wśród traw/drzew/krzaków/po parkach i wiejskich drogach (to moje klimaty). Kiedy ustalimy już co i gdzie lubicie robić, na pewno uda mi się zaproponować Wam jakieś ciekawe miejsce na sesję.

Czy sesję możemy zrobić w domu?

Oczywiście. Sesje w domu są wyjątkowe – to Wasze miejsce na ziemi i na pewno będziecie czuć się pewnie. Sesja w domu może czasem uratować nas przy okazji złej pogody lub gdy kochacie zimę, ale niekoniecznie mróz i śnieg 🙂 (tu chciałabym zaznaczyć, że ja śnieg i mróz wręcz uwielbiam i nie straszne mi są takie sesje, naprawdę:))

4. Chcielibyśmy zamówić sesję noworodkową, zależy nam na takich słodkich i cukierkowych zdjęciach gdzie dzieci leżą przebrane za małe urocze stworzonka i ….

Tak, takie zdjęcia naprawdę są słodkie i to prawda – dzieci są urocze. Zwłaszcza kiedy są sobą 🙂 Nie mówię, że nie podobają mi się tego typu zdjęcia, bo bym skłamała. Lubię je, ale nie jest to w żadnym stopniu związane z tym co robię. Dlatego od razu mówię otwarcie – tego typu cukierkowe zdjęcia nie są moją specjalnością. Zajmuję się naturalną fotografią dziecięcą i rodzinną, a większość sesji wykonuję w plenerze. Nie robię więc sesji noworodkowych w opisanym powyżej stylu. Jeśli interesuje Was wyłącznie taka sesja – istnieje spora szansa, że nie będziecie zadowoleni z efektów naszej współpracy. W tej sytuacji chętnie polecę Wam innego fotografa, który specjalizuje się w takich sesjach.

Mój styl fotografii rodzinnej opiera się na tym, by uchwycić Waszą miłość i piękno w rodzinie w najbardziej naturalny sposób z możliwych. Sesję noworodkową i dziecięcą chętnie wykonam ale przy Waszym udziale – postaram się wtedy uchwycić Waszą interakcję z nowo narodzonym maleństwem. To jak na nie patrzycie, jak tulicie je w ramionach lub usypiacie bo właśnie jest na to pora. Takie momenty są najcenniejsze i warto zatrzymać je na fotografiach. Tego typu sesję noworodkową najlepiej jest zrealizować w domu, gdzie wszyscy łącznie z maleństwem poczujecie się komfortowo.

5. Mieszkamy w Olsztynie/Gdyni/Warszawie – czy moglibyśmy zamówić u Ciebie sesję rodzinną? Gdzie najczęściej pracujesz?

Dużo podróżujemy z mężem, ponieważ wspólnie zajmujemy się fotografią ślubną. Nie jesteśmy więc ograniczeni do żadnej lokalizacji. Niedawno przeprowadziliśmy się z Trójmiasta na Mazury, wcześniej mieszkaliśmy w Poznaniu a w międzyczasie można nas było spotkać na krócej i dłużej w różnych zakątkach świata. W tej chwili wykonuję sesje rodzinne głównie na Warmii i Mazurach, bardzo często jednak fotografuję też w Trójmieście i okolicach, a także w okolicach Warszawy i w samej stolicy. Jestem mobilna i często w jednym tygodniu można spotkać mnie w kilku miejscach, także gdziekolwiek mieszkasz i marzysz o naturalnej sesji rodzinnej – napisz do mnie. Na pewno uda nam ustalić się odpowiednią lokalizację i termin.

6. Czy fotografujesz chrzty?

Chrzest to wyjątkowy moment w życiu każdej rodziny. Jeśli poszukujecie fotografa, który w naturalny sposób uchwyci emocje towarzyszące wszystkim tego dnia a przy okazji wykona Wam krótką sesję rodzinną i kilka portretów malucha – dobrze trafiliście. Reportaż z chrztu razem z mini sesją tego samego dnia przed lub po ceremonii chrztu trwa zwykle ok. 4 godzin. Zdjęcia z chrztu to piękna pamiątka dla całej rodziny.

7. Czy można u Ciebie kupić Voucher/Bon upominkowy na taką sesję? Chciałabym zrobić prezent mojemu dziecku/ mojej mamie/przyjaciółce/siostrze… w postaci sesji fotograficznej. 

Z przyjemnością odpowiadam, że tak. Wszystkie szczegóły oraz płatności załatwiane są drogą mailową, natomiast Wy otrzymujecie specjalnie przygotowane ZAPROSZENIE, na którym wpisujecie już tylko imiona obdarowywanych osób.

zaproszenie na sesję-bon upominkowy-voucher